12" Straight Arrow Hand Groover with 1-1/4" Deep Bit with ProForm® Handle - CC012PF-125
This foot long high-grade aluminum groover is designed for cutting straight control joints. The design features a 4" wide top, providing greater stability to the tool. The bit creates a smooth 1/4" radius to prevent chipping of concrete. The 1-1/4" deep bit tapers from 1/4" to 1/8" within the groove. Use on their own or for touch ups with corresponding walking groover. A popular groover for making straight lines in decorative applications. Fitted with a comfortable ProForm® soft grip float handle. Kraft Tool's signature, patented ProForm® soft grip handle (US Patent #6,473,939 B1 and US Patent #6,821,468 B2) provides a comfortable grip. The bright orange handle is easy to spot on a jobsite even after use. The enhanced texture ribbing of the handle reduces fatigue and provides a great grip even when wet.
  • Lightweight, high-grade aluminum construction
  • 1/4 In. smooth radius prevents chipping
  • 1-1/4 In. deep groove to prevent cracking
  • Makes long straight control joints in concrete
  • One-piece closed end bit for perfect finish
  • 4" wide top for stability
  • Popular for decorative concrete applications
  • Great for touch ups for walking straight arrow groovers
  • Comfortable, patented ProForm® soft grip float handle
  • Textured, secure grip even when wet
  • Orange handle is easy to spot on jobsite
Products Specifications
Name Value
Length 12" (304.8mm)
Width 4" (101.6mm)
Pattern Straight
Material High-grade Aluminum
Blade Type Straight
Handle Float Handle
Handle Material ProForm® Soft Grip
Handle Length 9-3/4" (247.7mm)
Bit Width 1/4" (6.4mm)
Bit Depth 1-1/4" (31.8mm)
Radius 1/4" (6.4mm)
Blade Length 12" (304.8mm)
Part Number: CC012PF-125
Contact:
Hours of Operation:
Monday-Friday: 7am-5pm
Saturday/Sunday: CLOSED
Pricing/Availability:
Order Delivery / Pick-Up:
Shipping Charges:
-65%
Product image 1
Description
  • 4" wide top for stability
Products Specifications
Name Value
Length 12" (304.8mm)
Width 4" (101.6mm)
Pattern Straight
Material High-grade Aluminum
Blade Type Straight
Handle Float Handle
Handle Length 9-3/4" (247.7mm)
Bit Width 1/4" (6.4mm)
Bit Depth 1-1/4" (31.8mm)
Radius 1/4" (6.4mm)
Blade Length 12" (304.8mm)
Part Number: CC012PF-125
Contact:
Hours of Operation:
Monday-Friday: 7am-5pm
Saturday/Sunday: CLOSED
Pricing/Availability:
Order Delivery / Pick-Up:
Shipping Charges:
12" Straight Arrow Hand Groover with 1-1/4" Deep Bit with ProForm® Handle - CC012PF-125 | Cougar Sales & Rental