Husqvarna FS3500G-30 37HP Gas Walk Behind Saw 30" Blade Guard (New)
1 in Stock | Readily Available Today
FS3500 G is a self-propelled floor saw ideal for small to medium patch and service jobs. Equipped with a 37 hp (27.5 kW) Kohler gasoline engine. It is lightweight, low profiled, easy to maneuver and service. The Poly-V belt together with a self-adjusting belt tensioner ensures stable power levels at the blade shaft. Cutting depth capacity up to 12-3/8" (311 mm) with a 30" (750 mm) diamond blade. Comes standard with adjustable handle bars, engine tachometer and hour meter. Water pump kit and light kit available as options.
  • Cutting depth, max
    12.5 in
  • Output power (As rated by the engine/motor manufacturer)
    37 hp
  • Blade diameter, max
    20 in
Engine:
37 hp
Engine cooling
Air
Transmission:
Transmission speed reverse
167 fpm
Transmission speed forward
167 fpm
Cutting Equipment:
Arbor diameter
1 in
Blade depth control
Electric hydraulic
Blade diameter, max
20 in
Cutting depth, max
12.5 in
Dimensions:
Product size length
46 in
Product size width
31.8 in
Product size height
45.4 in
Weight
950 lbs
Part Number: 967673713
Shipping:
Shipping IS available on this item, please contact us for a quote at (248) 348-8864.
Contact:
Hours of Operation:
Monday-Friday: 7am-5pm
Saturday/Sunday: CLOSED
Pricing/Availability:
Order Delivery / Pick-Up:
    -65%
    Product image 1
    Product image 2
    Product image 3
    Product image 4
    Description
      12.5 in
      20 in
    Engine:
    Engine cooling
    Air
    Transmission:
    Transmission speed reverse
    Transmission speed forward
    Cutting Equipment:
    Arbor diameter
    1 in
    Blade depth control
    Electric hydraulic
    20 in
    12.5 in
    Dimensions:
    Product size length
    46 in
    Product size width
    31.8 in
    Product size height
    45.4 in
    Weight
    950 lbs
    Part Number: 967673713
    Shipping:
    Contact:
    Hours of Operation:
    Monday-Friday: 7am-5pm
    Saturday/Sunday: CLOSED
    Pricing/Availability:
    Order Delivery / Pick-Up:
      Husqvarna FS3500G-30 37HP Gas Walk Behind Saw 30" Blade Guard (New) | Cougar Sales & Rental